Верхньокоропецька громада
Закарпатська область, Мукачівський район

УВАГА! Небезпечна рослина - Борщівник Сосновського

Дата: 04.04.2025 17:12
Кількість переглядів: 26

 

Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області звертає увагу органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, установ та організацій, керівників підприємств, господарств різних форм власності, громадян на необхідності проведення заходів по боротьбі з небезпечною рослиною - борщівником Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden), яка набула на Закарпатті значного поширення. На даний час у осередках поширення борщівника вже наявні листкові розетки, тому доцільно розпочинати боротьбу.

На Закарпатті борщівник Сосновського поширений на берегах річок і потічків, обабіч автомобільних та залізничних шляхів, узбіччях польових доріг. Він поширений також на деградованих пасовищах і покинутих полях, пустирях, сміттєзвалищах, нерідко росте у населених пунктах у парках, навіть, на клумбах.

 «Гераклова трава»,  саме так нерідко називають цю рослину за високий зріст та велику надземну масу, становить загрозу здоров’ю людей. Захоплюючи нову площу, борщівник пригнічує іншу рослинність, порушує нормальне природне функціонування місцевих екосистем та погіршує туристичну привабливість нашого краю.

Небезпека борщівника для здоров’я людини пов’язана із наявністю фотоактивних речовин, що під дією ультрафіолетового, зокрема сонячного, випромінювання надають йому токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Борщівник також є контактним і дихальним алергеном і має сильний запах, який відчувається вже за п’ять метрів від рослини.

Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходів щодо локалізації та ліквідації його осередків.

Найбільш доступним, простим методом знищення борщівника є викошування. Його  необхідно проводити у кілька прийомів, оскільки пагони рослини активно відростають від кореневої системи і відновлюються проростанням насіння. Систематичне скошування не дасть рослині змогу зацвісти і утворити насіння. Більш результативною буде боротьба, якщо після скошування відсікти лопатою товсті корені на глибину 8-12см, що забезпечує повне знищення рослин. Навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати, тому після скошування їх доцільно спалювати.

Ще одним методом боротьби з борщівником є випасання вівцями, великою рогатою худобою молодих рослин.

Не менш ефективним є застосування гербіцидів, яке доцільно проводити навесні на початку вегетаційного періоду, коли висота рослин не перевищує 50 см, що дозволяє безпечно проникнути в центр його заростей, з повторною обробкою після відростання рослин.  Проти борщівника рекомендують застосовувати гербіциди суцільної дії відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих магазинів, в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин.  Зважаючи на те, що борщівник викликає опіки шкіри, всі роботи щодо  його знищення необхідно проводити у захисному одязі. Із застосуванням засобів індивідуального захисту. Спеціалісти, які будуть проводити обприскування, повинні пройти навчання з питань безпечного поводження з пестицидами в Головному управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області та мати посвідчення про право роботи з пестицидами.

При застосуванні гербіцидів необхідно дотримуватись вимог Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДCанПіН 8.8.1.2.001-98, затверджених наказом МОЗ України від 03.08.1998р. №1.

На берегах річок застосування засобів захисту рослин необхідно здійснювати з урахуванням вимог Водного кодексу України.

З метою зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я населення розпорядженням голови обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації від 05 серпня 2024 року № 774 «Про заходи щодо локалізації та ліквідації осередків багаторічної рослини – борщівника Сосновського та карантинного бур’яну – амброзії полинолистої, на території Закарпатської області протягом 2024-2027 років» затверджено відповідний план заходів щодо проведення боротьби з цими небезпечними рослинами.

Покращити становище та досягти успіху у боротьбі з борщівником Сосновського можна тільки спільними зусиллями шляхом проведення  відповідних заходів на своїх ділянках землевласниками та землекористувачами. Правильне застосування методів боротьби із борщівником – запорука скорочення осередків його поширення та недопущення подальшого розповсюдження.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь