Верхньокоропецька громада
Закарпатська область, Мукачівський район

ВБЕРЕЖИ СВОЇХ ТВАРИН ВІД ЯЩУРУ

Дата: 31.03.2025 12:09
Кількість переглядів: 11

Вірус ящура поширюється Європою. Спочатку спалах ящура зафіксували в Німеччині, а вже в березні підтвердили на фермі, в угорському місті Кісбайча та в трьох населених пунктах Словаччини - це небезпечне захворювання дуже швидко поширюється, тому в Україні наразі запроваджено обмеження на ввезення вантажів з Німеччини, Угорщини та Словаччини, а саме:

- тварин, чутливих до вірусу ящуру;

  • генетичного матеріалу;
  • сировини та продуктів тваринного походження від сприйнятливих видів тварин.

Мукачівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області, інформує:

Ящур – це гостропротікаюче, висококонтагіозне вірусне захворювання, яке здебільшого вражає велику рогату худобу, свиней та інших парнокопитних, проте також сприйнятливі і дикі тварини (олені, козулі, лосі та дикі кабани). На ящур можуть хворіти і люди. Основний шлях інфікування людей відбувається через вживання сирого молока хворих на вірус ящуру тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м'ясо. Хвороба має здатність швидко поширюватись на значній території, а серед молодняка викликає високий падіж.

Захворювання проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів - вим’я, а у молодих тварин враженням міокарда та скелетних м’язів. Характерними симптомами хвороби є слинотеча, наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт), ерозій на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, підвищення температури тіла, кульгавість та зниження апетиту. Можливе повторне захворювання тварин з нечіткими клінічними ознаками. У новонародженого молодняка ящур проходить у гострій формі з подальшою загибеллю тварин, без утворення афт.

Інфіковані тварини виділяють вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із лопнувших афт, молоком, сечею та каловими масами. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 7 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприйнятливих тварин.

Інфікована тварина контамінує (заражає) корми, підстилку, годівниці, воду, напувалки, інвентар, приміщення, одяг та взуття обслуговуючого персоналу, які і є факторами передачі вірусу ящуру. Додатково переносниками ящуру можуть бути і несприйнятливі до хвороби тварини - собаки, коти, коні, а інколи кури, качки, гуси, синантропна птиця тощо.

Наголошуємо!!! Для попередження потрапляння вірусу ящуру в господарство важливо виконувати заходи з біобезпеки, а саме:

- дотримуватись ветеринарно-санітарних вимог, при перевезеннях (переміщеннях) тварин, продукції тваринного та рослинного походження, а також контролю за формуванням ферм, стад, отар тощо;

- обов’язкового профілактичного карантинування тварин, які надходять в господарство;

- дотримуватись вимог закритого режиму роботи, а саме належних умов утримання, годівлі та експлуатації сільськогосподарських тварин;

- контролю за станом здоров’я тварин;

- регулярного очищення й дезінфекції приміщень, інвентарю, територій;

- забезпечення обслуговуючого персоналу спецодягом, взуттям і предметами особистої гігієни;

- обмеження доступу на тваринницькі ферми сторонніх осіб, обов’язкової наявності санпропускників, дезбар’єрів, огородження;

- недопущення будь-якого контакту здорових тварин з худобою неблагополучних щодо ящуру пунктів та контакту людей з особами, які обслуговують худобу в цих господарствах та пунктах;

- недопущення заготівлі кормів в неблагополучних зонах та пунктах;

- знищувати гризунів на фермах і на подвір’ях громадян, а також проводити заходи щодо недопущення потрапляння у місця, де утримуються хворі на ящур тварини, собак, котів, птахів та інших тварин.

В разі виникнення захворювання в господарстві та на визначеній території застосовуються радикальні карантинні заходи (знищення всього сприйнятливого поголів’я тварин), всі заходи виконуються згідно з Інструкцією щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур.

Лише дотримування цих простих, але дієвих вимог допоможе вберегти Ваших тварин від цього захворювання, а Вас від значних економічних збитків. Про будь-яку підозру на захворювання тварин слід негайно сповістити державну установу ветеринарної медицини, яка обслуговує Ваших тварин.

Фото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь