Верхньокоропецька громада
Закарпатська область, Мукачівський район

Як вірно обрати садивний матеріал

Дата: 20.03.2023 10:28
Кількість переглядів: 221

Фото без опису

 

Власний садок з плодовими деревами біля будинку прагне мати практично кожен господар. Екологічно чисті яблука, груші, вишні та інші фрукти, вирощені власними руками без нітратів, стануть чудовим доповненням раціону. До того ж посадити фруктовий сад не так важко, досить дотримуватись деяких правил і рекомендацій.

Саме зараз, на ринках області пропонуються до продажу саджанці багаторічних культур: плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду. Традиційно споживачі звертаються за посадковим матеріалом до реалізаторів на ринках чи інших місцях його продажу. Не всім відомо що найкраще придбати садивний матеріал з  розсадницьких підприємств, в яких вирощуються сертифіковані безвірусні саджанці районованих сортів.

 

Щоб убезпечити себе від підробки, в першу чергу зверніть увагу на зовнішній вигляд рослини. Відповідно до правил пакування, дворічні та однорічні саджанці зерняткових і кісточкових культур зі сформованою кроною (окрім тих, що реалізуються в контейнерах) зв’язують відповідно до помологічних і товарних сортів шпагатом в пучки по 10 шт., а саджанці без крони – в пучки по 20 шт. 

До кожного пучка саджанців прикріплюють етикетку, на якій обов’язково зазначаються:

  • виробник продукції;
  • культура;
  • помологічний і товарний сорт. 

За домовленістю з покупцем, у разі його транспортування – тару маркують з позначенням назви і адреси підприємства-виробника, назви і адреси підприємства, яке отримує продукцію, назви культури, сорту, категорії саджанців, товарного сорту, кількості саджанців та позначення стандарту.

 

Розмір саджанців повинен бути близьким до стандартів із повністю здеревілими гілками. Висота однорічних яблунь, груш має бути 120-130 см, а кісточкових (вишня, слива, абрикос, черешня та ін.) 140-150 см.

 

Коренева шийка сортового саджанця плодових культур повинна мати місце щеплення. Якщо його немає, то це сіянець (дичок) або коренева поросль. Не допускаються до продажу саджанці, у яких наявне розпускання листя, підсихання крони, заражені хворобами чи пошкоджені шкідниками.

 

Також важливо запитати продавця про наявність документів, які підтверджують його сортові та товарні якості. Чи дійсно саджанець, який плануєте придбати, вирощено у виробника садивного матеріалу, який включений до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Це необхідно зробити для відстеження інформації про сорти, які суб’єкт має право розмножувати, та інші дані. 

 

На жаль, існує практика так званих «нелегальних розсадників». З точки зору законодавства, це ті виробники, які не внесені до «Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва». Купуючи садивний матеріал у розплідниках, які не внесені до Державного реєстру, споживач наражається на небезпеку того, що в таких розсадниках не проводилась апробація маточних насаджень та садивного матеріалу, не проводились лабораторні дослідження на наявність вірусних та вірусоподібних патогенів та, при необхідності, генетичне визначення відповідності сорту. Купивши такий саджанець, покупець не тільки не може бути впевнений у відповідності його заявленому сорту, але й може занести в свій сад різні вірусні, бактеріальні та грибкові захворювання, яких потім важко позбутись.

 

Помилка при виборі саджанців – це назвати продавцю потрібний сорт та не перевірити документи. У продавця з величезною кількістю саджанців на машині потрібний вам сорт напевно виявиться в наявності. Причина цього – багато продавців-перекупників, які можливо навіть взагалі не мають відношення до садівництва. Їм буде все одно, що Вам продати! 

 

Наступним кроком є перевірка наявності сертифікатів. Так, відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватись Сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та Сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу. Ці документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою. 

 

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Закарпатській області, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), в тому числі в сфері насінництва та розсадництва. 

 

Тобто на сьогодні у Головного управління відсутня можливість проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за зверненнями споживачів, права яких були порушені суб’єктами господарювання. У зв'язку з цим, в умовах воєнного стану, для попередження придбання фальсифікованого садивного матеріалу, звертаємо увагу споживачів на необхідність дотримання вищенаведених правил під час вибору садивного матеріалу.

 

У разі невпевненості в якості придбаного садивного матеріалу слід скористатись арбітражним визначенням. Єдиним документом, який може підтвердити відповідність або не відповідність товарних якостей придбаного садивного матеріалу вимогам законодавства – є документ Держпродспоживслужби щодо результату проведення арбітражного (експертного) визначення якості садивного матеріалу, який видається після проведення арбітражного (експертного) визначення якості садивного матеріалу в установленому законодавством порядку (Постанова КМУ від 18.08.2017 № 615). 

 

Визначення товарних якостей садивного матеріалу кісточкових, зерняткових культур, ягідних, кущових здійснює ДП "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції". Документ щодо результату проведення арбітражу міг би бути підставою для звернення до суду з метою відшкодування затрачених коштів у випадку встановлення факту, що придбаний садивний матеріал не відповідає вимогам законодавства. 

 

У разі виникнення додаткових питань щодо садивного матеріалу звертайтеся до спеціалістів відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області. 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь